Evlilik Dünyası Fuarı 2019

Evlilik Hazırlıkları Fuarı 2019

Ekonominin Asla Sarsılmayan Sektörü: EVLİLİK

Zorlu dönemlerde her alanda alınan tasarruf tedbirleri evlilik sektöründe geçerli olmuyor. Dünyanın en güzel gelini olmak, en güzel düğününü yapmak ve evlerinde eksiği olmamasını isteyen çiftler evlilik hazırlıkları sırasında ekonomiye can veriyor.

Son yıllarda küresel olarak yaşanan ekonomik sıkıntılar sektörleri ve buna bağlı olarak ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor. Ama evlilik sektöründe bu durum tam tersi bir hareket gösteriyor.

Evlilik hazırlıkları aşamasında yapılan alışveriş ile birçok sektör hayat bulurken ekonomiye katkısı ise yaklaşık 30 milyar lirayı aşıyor.

Sektörün nasıl bir ivme ile düğün sezonuna gireceğini belirleyen en önemli faktörlerden biri de Evlilik Dünyası Fuarı. 1-3 Şubat 2019 tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da sektörün önde gelen firmaları bir araya gelecek ve “Ekonomiye bir katkı da bizden” diyecek. Hedef bir önceki yılın cirosunu geçmek.

Her Yıl 600 Bin Çift Dünya Evine Giriyor!

Yapılan araştırmalara göre kriz ve savaş dönemlerinde insanların birbirine tutunma gereği, gelecek kaygısı ve daha çok sevgi ihtiyacı evliliklerin artmasına neden oluyor. Türkiye’de de her yıl yaklaşık 600.000 çift dünya evine giriyor. Sırf İstanbul’da düğün yapılan salon ve otellerin sayısı 3.500’ü geçiyor. Düğün masrafları için ayrılan ortalama en düşük rakam ise yaklaşık 30.000 ile 50.000 lira arasında değişiyor.

Yılda 450.000 Gelinlik Satılıyor!

Türkiye’de sadece yılda ortalama 450.000 gelinlik satılırken 200.000’e yakın gelinlik de kiralanıyor. Sadece İstanbul’da bulunan gelinlik firmalarının sayısı 3.000’in üzerinde. Düğün organizasyon şirketlerinin sayısında her yıl %20’lik bir artış yaşanıyor. Organizasyon şirketlerinin sayısı 1.500’ü geçmiş durumda.

Türkiye Ekonomisine 30 Milyar Lirayı Aşan Katkı!

Günümüzde evlilik sektörü gelinlik – damatlık, düğün mekanı, davetiye gibi kalemler dışında yaklaşık 35 sektör için itici güç görevi görüyor.

Emlaktan araba kiralamaya, beyaz eşyadan çiçek süslemeye kadar birçok sektör, evlenen çiftlerden kazanç sağlıyor.

Evlilik öncesi yapılan hazırlık aşamasındaki harcamalar, yaklaşık 30 milyar lirayı aşan katkısı ile ekonominin can damarlarından biri haline gelmiş durumda.

Her yıl düzenlenen Evlilik Dünyası Fuarı’nın, sektörün hareketlenmesine katkısı da oldukça büyük. 22’den fazla iş kolunu bir araya getiren Evlilik Dünyası Fuarı çiftlere rehberlik yapıyor. 150’ye yakın marka ve firmanın yer aldığı fuarda çiftler bir düğün için gerekecek her şeyi tek bir mekanda bulma ve fikir sahibi olma şansını elde ediyor.

Üretici ve tüketiciyi 17 yıldır bir araya getiren ve sektörün nabzını tutan Evlilik Dünyası Fuarı’nı düzenleyen Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, “Evlilik sektörü, savaşta, barışta ve hatta ekonomik krizlerde varlığını arttırarak sürdüren bir sektör. Her yıl büyümeye devam eden evlilik sektörü, 2019 yılında da kendi rekorunu kıracak gibi görünüyor. Aylarca Ne yapsak? Nereden alsak? Nerede yapsak? Sorularına çiftlerimiz fuarımız sayesinde 3 günde yanıt bulabilecekler. 1-3 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek olan fuara, evliliğe hazırlanan tüm çiftlerimizi bekliyoruz.‘’ dedi.

Evlilik Dünyası Fuarı İstanbul Lütfi Kırdar’da yapılacak.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler www.evlilikfuari.com adresinden online davetiye alabilirler.

@patikafuar